anonymous
2012-11-29 01:32:23 UTC
diameter = 7.56 cm, length = 22 cm, N = 189 turns.
Inductance = 0.916 mH
Current at t=infinity is 0.0128 A
Magnetic field at t=infinity is 1.38 x 10^-5 T inside solenoid.
Current as function of time: I(t) = 0.0128A (1 - e^[-t/3.66x10^-6 s])
Magnetic field at time t=1.2 micro seconds: 3.86 x 10^-6 T
So I got this far in the multistep problem, now I have to figure out the induced electric field at a point that is 2 cm radially away from the center of the solenoid of diameter 7.56, and the E field at a point that is 50 cm away from the center. Both at time t=1.2 micro seconds. The answers given are 0.0271 V/m for the 2 cm radius, and 0.00388 V/m at 50 cm radius, but I can't figure out how to get those values. There is an equation given on the worksheet that appears to be a simplification of an equation I have in my book,
Book's equation: E[2(pi)r] = (pi)(r^2)(dB/dt) (in the examples dB/dt is always given but its not here that's my problem...)
Professor's equation: E= {[(Uo)(N/l)(I final)]/[2(pi)(r)tau]}{[e^(-t/tau)][pi][r^2]}
which is read as: permeability constant "Uo" ([4pi]E-7) times number of turns per length times the final current, all divided by 2 pi radius times the time constant "tau". This fraction is multiplied by pi times radius squared times e to the negative of time over "tau". The answer is 0.0271 V/m. Where does he get this equation from?
His equation for the induced electric field outside of the solenoid is the same except instead the last expression is (D/2)^2 instead of r^2. I don't get it...help!